Karl Jenkins - Stabat Mater

Bazylika NSPJ w Krakowie, ul. Kopernika 26

02.10.2022       godz. 19.30

Podczas uroczystego koncertu oratoryjnego Polska i Niemcy razem w sercu Europy w bazylice oo. Jezuitów po raz pierwszy w Krakowie wykonane zostanie dzieło Karla Jenkinsa Stabat Mater.

• Wykonawcy:
  • Jolanta Kowalska-Pawlikowska – sopran
  • Magdalena Jaworek – głos etno
  • Katarzyna Gacek-Duda – flet etno
  • Kirchenchor St. Bartholomäus Meggen
  • Kantorei Sankt Barbara
  • Pueri Cantores Cracovienses
  • Harald Jüngst – organy
  • Orkiestra L’estate armonico
  • Wiesław Delimat – dyrygent

Brytyjski kompozytor Karl Jenkins (ur. 1944) tworzy muzykę wielu gatunków. Jego Stabat Mater, wpisuje się w wielowiekową tradycję komponowania muzyki opartej na tekście tej średniowiecznej sekwencji. Obok łaciny autor używa w utworze języka angielskiego, a także greckiego, arabskiego i aramejskiego, przez co nawiązuje do daru języków, którymi obdarzył ludzi Duch Święty w dniu Pięćdziesiątnicy. Użycie tekstów arabskich i aramejskich przypomina ponadto, że chrześcijański Zachód ma przecież korzenie na Bliskim Wschodzie. Być może muzyka, którą skomponował Jenkins, odpowiada w pewnym sensie tej, która brzmiała w Kanie Galilejskiej? Jego dzieło w obsadzie na mezzosopran, glos etniczny, flet etniczny, 4-głosowy chór mieszany i orkiestrę, z rozbudowaną partią organów i instrumentów perkusyjnych, wykonywane jest na całym świecie – uchodzi wręcz za kultowe.

Wystąpi m.in. założony blisko 100 lat temu Kirchenchor St. Bartholomäus Meggen, który regularnie współpracuje z muzykami z Krakowa i przed kilkoma laty wykonywał z nimi Stabat Mater Jenkinsa w Niemczech.

Jubileuszowy koncert uświetnia 20-lecie krakowskiego chóru Kantorei Sankt Barbara i 25-lecie Wspólnoty Niemieckojęzycznej w Krakowie. Odbywa się przy wsparciu Miasta Krakowa oraz pod honorowym patronatem konsula Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie.

Wstęp wolny.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

www.krakow.pl              ngo.krakow.pl

Zobacz na mapie