/ kantorei sankt barbara

Kameralny Chór Kantorei Sankt Barbara powstał w 2000 roku (działa w ramach Stowarzyszenia Artystycznego Pro Musica Mundi) i koncentruje się głównie na wykonawstwie muzyki wokalno - instrumentalnej, szczególnie niemieckiego i polskiego baroku oraz muzyce chóralnej a cappella od renesansu po XXI wiek.

/ koncerty

Bazylika NSPJ w Krakowie, ul. Kopernika 26

02.10.2022

Msza koncertowa

Kościół św. Barbary, Plac Mariacki, Kraków

05.07.2020

Msza koncertowa z Bachem

Kościół św. Barbary, Plac Mariacki, Kraków

22.12.2019

Kościół pw. św. Agaty, Altenhundem, Niemcy

24.03.2019

Koncert u św. Marcina

Kościół św. Marcina, ul. Grodzka 58

27.01.2019

02.10.2022

Podczas uroczystego koncertu oratoryjnego Polska i Niemcy razem w sercu Europy w bazylice oo. Jezuitów po raz pierwszy w Krakowie wykonane zostanie dzieło Karla Jenkinsa Stabat Mater.

• Wykonawcy:
  • Jolanta Kowalska-Pawlikowska – sopran
  • Magdalena Jaworek – głos etno
  • Katarzyna Gacek-Duda – flet etno
  • Kirchenchor St. Bartholomäus Meggen
  • Kantorei Sankt Barbara
  • Pueri Cantores Cracovienses
  • Harald Jüngst – organy
  • Orkiestra L’estate armonico
  • Wiesław Delimat – dyrygent

Brytyjski kompozytor Karl Jenkins (ur. 1944) tworzy muzykę wielu gatunków. Jego Stabat Mater, wpisuje się w wielowiekową tradycję komponowania muzyki opartej na tekście tej średniowiecznej sekwencji. Obok łaciny autor używa w utworze języka angielskiego, a także greckiego, arabskiego i aramejskiego, przez co nawiązuje do daru języków, którymi obdarzył ludzi Duch Święty w dniu Pięćdziesiątnicy. Użycie tekstów arabskich i aramejskich przypomina ponadto, że chrześcijański Zachód ma przecież korzenie na Bliskim Wschodzie. Być może muzyka, którą skomponował Jenkins, odpowiada w pewnym sensie tej, która brzmiała w Kanie Galilejskiej? Jego dzieło w obsadzie na mezzosopran, glos etniczny, flet etniczny, 4-głosowy chór mieszany i orkiestrę, z rozbudowaną partią organów i instrumentów perkusyjnych, wykonywane jest na całym świecie – uchodzi wręcz za kultowe.

Wystąpi m.in. założony blisko 100 lat temu Kirchenchor St. Bartholomäus Meggen, który regularnie współpracuje z muzykami z Krakowa i przed kilkoma laty wykonywał z nimi Stabat Mater Jenkinsa w Niemczech.

Jubileuszowy koncert uświetnia 20-lecie krakowskiego chóru Kantorei Sankt Barbara i 25-lecie Wspólnoty Niemieckojęzycznej w Krakowie. Odbywa się przy wsparciu Miasta Krakowa oraz pod honorowym patronatem konsula Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie.

Wstęp wolny.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

www.krakow.pl              ngo.krakow.pl

Msza koncertowa

05.07.2020

Zapraszamy na kolejny występ Kantorei Sankt Barbara. W trakcie Mszy Św. w języku niemieckim wykonane zostaną motety i arie Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Henry'ego Purcella.

Wykonawcy:
Chór Kantorei Sankt Barbara
Piotr Windak – tenor
Wiesław Delimat – organy, dyrygent

Msza koncertowa z Bachem

22.12.2019

Zapraszamy na kolejny występ Kantorei Sankt Barbara. W trakcie Mszy Św. w języku niemieckim wykonana zostanie kantata:

J.S. Bach - Nun komm, der Heiden Heiland, BWV 61

Wykonawcy: